روش های پیدا کردن بک­ لینک­ برای سئو سایت

توحید عزیززاده در نوامبر 18, 2018
روش های پیدا کردن بک­ لینک­ برای سئو سایت

برای پیدا کردن بک­­ لینک ­های سایت که موضوع مطرح در این نوشته بوده و امروز به آن خواهیم پرداخت در نگاه اول برای دوستانی که با معنای بک ­لینک آشنا نیستند، توضیحی مختصر از بک لینک و دلایل وجود و تحلیل آن پرداخته و در نهایت با ابزارهایی که در این حوزه به صورت رایگان و یا غیررایگان اطلاعات و آماری را در اختیار کاربرانشان قرار می­دهند، آشنا شده و مختصر آموزشی درمورد استفاده از این ابزار داده می­شود، که با استفاده از ابزار معرفی شده به سادگی می­توان بک ­لینک ­های وارد شده به سایت موردنظر و یا رقیب را پیدا نمود.

بک ­لینک چیست؟

به طورکلی هر نوشته­ای در صفحات مجازی شامل وبلاگ­ها، سایت­ها، شبکه­های اجتماعی و … به آدرس صفحه مورد نظر شما اشاره کرده و لینک صفحه را در نوشته خود قرار داده یا به آن اشاره نماید، یعنی به صفحه موردنظر شما لینک دهد را بک ­لینک گویند. بک ­لینک رتبه صفحه­ای که به آن لینک داده شده را در وب بالا برده و همچنین در رتبه کلی دامنه اصلی صفحه لینک شده نیز تاثیرگذار است.

در واقع زمانی که از سایتی به سایت دیگر لینک داده می­شود به این معناست که سایت اول با این کار مطلب سایت دوم را تایید کرده و به مخاطبان خود اعلام می­کند که به سایت لینک داده شده اعتماد دارد. از طرفی موتورهای جستجو بخصوص گوگل هریک از این لینک­ها را یک سیگنال محسوب کرده و تعداد دفعاتی که بر روی این سیگنال کلیک می­شود، به این معناست که این آدرس برای مخاطبان زیادی مفید بوده و در جستجویی که کاربران دیگر انجام می­دهند، سایتی که سیگنال­های دریافتی از آن را بیشتر داشته در اولویت نمایش به کاربران جدید قرار می­دهد.

خصوصیات بارز بک ­لینک با ارزش

با توضیح مختصردر بخش قبل، به طور کامل اهمیت وجود بک ­لینک برای سایت­ مشخص می­شود. گرچه به این معنا نیست که هرچه تعداد بک­ لینک ­ها بیشتر باشد، پس از دید گوگل سایت قدرتمندتر است، بلکه براساس شایعات موجود در این عرصه گوگل لینک­هایی را مطلوب دانسته و به آنها اهمیت زیادتری می­دهد که از صفحاتی که ترافیک بالایی دارند، لینک شوند و این نشان­دهنده این است که موتورهای جستجو به کمیت لینک­های گرفته شده اهمیت نداده واین کیفیت لینک­هاست که مورد توجه موتورهای جستجو می­باشد.

اگر از یک دامنه به طور مداوم به سایت شما لینک داده شود از دید موتورهای جستجو اهمیت کمتری نسبت به این که از دامنه­های جدید به سایت شما لینک داده شود، وجود دارد. از نگاه گوگل لینک­هایی ارزشمندتر هستند که Anchor Text  آنها کلمه کلیدی آن صفحه باشد. در انتخاب و یافتن لینک باارزش خاصیت follow بودن لینک مهم است، به این صورت که لینک­های follow اعتبار سایت لینک دهنده را به سایت شما منتقل می­کنند و این از دید موتور جستجو بسیار با اهمیت بوده و در سئو سایت تاثیرگذارتر است.

پیدا کردن بک ­لینک­ های سایت

با توضیح کوتاهی که در قسمت قبلی در مورد بک لینک و موارد حائز اهمیت در شناخت لینک ارزشمند داده شد به سراغ این بخش آمده­ایم. برای یافتن لینک­های ورودی به سایت راحت­ترین و سریع­ترین راه جستجو در موتورهای جستجو مثل گوگل،یاهو و… است.  اینکه این لینک­ها از چه سایت­هایی به صفحه یا دامنه موردنظرتان لینک داده شده است را می­توان با یک جستجو ساده به دست آورد. برای این کار متن زیر را در نوارجستجو مرورگر نوشته و براحتی بر روی Enter کلیک نمایید.

Link : آدرس دامنه یا صفحه موردنظر

برای مثال

Link : google.com

با همین راه­کار ساده لیستی از تمام بک ­لینک­ ها قابل مشاهده است. با استفاده از دلایل ارزشمند بودن یک لینک که در بخش قبل ( بک­ لینک چیست؟) به مهم­ترین مواردی که نشانه ارزشمند بودن یک لینک است، پرداخته شد. می­توان بک ­لینک ­های با ارزش به سایت را شناسایی کرد. البته برای تحلیل بک­ لینک­ های ورودی به سایت می­توان از نرم افزارهایی که اطلاعاتی مثل نوع لینک، قدرت لینک، محبوبیت لینک و … در اختیار قرار می­دهند نیز استفاده نمود. هر چه این تحلیل با دقت بیشتری انجام گیرد به بهینه­سازی سایت و بک ­لینک ­های دریافتی کمک بیشتری می­نماید.

بک ­لینک­ های امتحان شده رقبا

راه حل دیگری که برای دریافت بک لینک قوی و بالابردن رتبه سایت در گوگل و سئو پیشنهاد می­شود، بررسی سایت­های رقیب و کلمات کلیدی هدف است. شناسایی بک­ لینک­ هایی که به سایت­های رقیب داده شده است و استفاده از این بک­ لینک ­ها برای رقابت با رقبا و دست­یابی به رتبه بالاتر در نتیجه موتورهای جستجو بسیار موثر است. به زبان ساده استفاده از لینک­هایی که به قدرتمندتر شدن سایت رقیب کمک کرده­ و امتحان خود را پس داده­اند، برای قدرت گرفتن سایت خود و رقابت با سایت رقیب.

برای شناسایی بک لینک ­های سایت رقیب یا هر سایت دیگری که شما مالک آن هستید و یا مایل هستید نسبت به روند کارهایی که انجام داده تا سایت در حوزه کاری خودش به قدرت برسد، شناخت و آگاهی پیدا کنید، می­توانید از ابزاری که در ادامه به آنها اشاره می­شود، بهره برده و از اطلاعات مفیدی که در اختیار شما قرار می­دهند، در بهبود روند سرعت شناسایی سایت خود به موتورهای جستجو استفاده نمایید

. قبل از اینکه به معرفی ابزار مفید درزمینه شناخت بک ­لینک بپردازیم، توصیه می­شود برای اینکه دامنه تحلیل و بررسی سایت رقیب را کوچک­تر کرده تا زودتر به هدف برسید بر روی صفحاتی از سایت رقیب انرژی بگذارید که صفحه اصلی و قدرتمند سایت می­باشد. با این کار زمانی که برای تحلیل سایت رقیب از شما گرفته می­شود، بسیار کاهش پیدا کرده ولی نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت.

ابزار شناسایی بک­ لینک

 ابزاری که در این زمینه وجود دارند برخی رایگان و برخی غیررایگان است که البته در برخی از سایت­های فارسی با قیمت مناسب به فروش می­رسد که بدلیل استفاده مشارکتی از یک اکانت می­باشد.

moz که از معتبرترین و شناخته شده­ترین منابع در این زمینه است ابزاری به نام Open Site Explorer را در اختیار کاربرانش قرارداده است که برای هر لینک مواردی از جمله Page Authority، Domain Authority، Spam Score و … را بررسی می­نماید البته نسخه حرفه­ای آن غیررایگان است ولی به مدت یک ماه به صورت نسخه آزمایشی ( Trial ) در دسترس هرکاربری است.

Ahrefs ابزار قدرتمند و معروف دیگری است که در بین متخصصان در این حوزه محبوبیت بالایی در ردیابی لینک و پیداکردن کلمات کلیدی دارد در واقع با کمک این ابزار می­توان رفتار رقیب را کامل تحلیل نمود. بک ­لینک­ هایی که ahrefs در اختیار قرار می­دهد کامل بوده و منبع بسیار مناسبی برای دریافت اطلاعاتی از جمله صفحه­ای که از آن به سایت لینک شده، کلمه کلیدی که به وسیله آن به سایت لینک شده(Anchor Text)، ترافیکی که از این لینک به سایت رسیده است، در نتیجه بررسی به شما خواهد داد.

مقاله پیشنهادی مفید و کاربردی: روش های آمدن سایت به صفحه اول گوگل در ۲۰۱۹

ranksignals ابزار دیگری است که تعداد بک ­لینک­ های هر سایت را در نتیجه بررسی به شما خواهد داد علاوه بر اینکه اگر سایتی قبلا به سایت مورد نظر لینک داده و اکنون این لینک را پاک کرده باشد نیز در نتیجه بررسی اعلام می­نماید.

majestic ابزاری برای بررسی تخصصی بک­ لینک است و کار با این ابزار بسیارساده است به این صورت که تنها کافیست سایت مورد نظر را در نوار جستجو سایت وارد نموده و نتیجه بررسی را به سرعت مشاهده نمایید.

alexa این سایت نیز علاوه بر مواردی که در اختیار کاربرانش قرار می­دهد، لیست بک ­لینک ­های سایت مورد نظر را نیز در نتایج بررسی­اش در اختیار قرار می­دهد.

linkresearchtools ابزاری که برای بررسی و تحلیل لینک­های سایت خودتان مناسب است،  با استفاده از این ابزار می­توان لینک­های سایت خود را با ۹۷ معیار تحلیل کرده و در نتیجه بررسی استراتژی مناسب برای ایجاد لینک در سایت مورد نظر ارائه می­شود.

leapmarkets ابزاری بسیار مناسب بجهت مقایسه سایت خود با سه سایت رقیب در موتورهای جستجو google، yahoo، msn،  hotbot  که نتیجه بررسی را به کمک نمودار به کاربر ارائه می­دهد که در فهم نتایج کمک شایانی به کاربر می­شود.

ابزار معرفی شده محبوب­ترین ابزاری است که کاربران زیادی به کمک آن­ها  توانسته­اند دست به تغییرات مطلوب وبزرگی زده و از این طریق ترافیک بیشتری برای سایت خود جذب نمایند.

نویسنده : توحید عزیززاده

عاشق رشد و توسعه کسب و کارها تو دنیای آنلاین هستم و سئو یکی از بهترین روش ها برای خلق این موفقیت می باشد.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصین سریرنوین تماس بگیرید
منتظر نظرات ارزشمند شما در مورد پیرامون این مقاله هستیم و مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ داده خواهد شد.

2 دیدگاه در “روش های پیدا کردن بک­ لینک­ برای سئو سایت”

 1. عارف بهتاش گفت:

  خیلی خوب بود این ابزار ها واقعا الان به صورت رایگان برای ما بک لینک های رقیب هامون رو کامل نشون میدن؟ درست متوجه شدم؟!

  1. توحید عزیززاده گفت:

   سلام ممنونم این ابزار ها بهتون اکثر ۱۴ روز امکان استفاده رایگان میدن ولی نه رایگان نیستن و به صورت خوبی میتونن گزارشی از بک لینک های ارائه بدن
   موفق باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه، وارد دنیای طراحی سایت و سئو سایت شده اید؟

مشاوره در واتس اپ